Home > Tournament Results > MAJIC 2004 Shiai and Kata Competition
User: Visitor (Login)

MAJIC 2004 Results

The following are the Shiai results for the Mid America Judo Interstate Championships held at Fond du Lac, WI.

 

Junior Category Divisions:
Division Picture First Place Second Place Third Place
Girls, 8 & Under, Light Weight Mikella Clark
Granite City
Tetsu Nezumi
Breanna Westbrook
Ealton
Tetsu Nezumi
Girls, 8 & Under, Middle Weight Erin Neveau
Oshkosh
Fox Valley
Maria Stephenson
Woodbury
Midway
Hannah Hoffman
Weenah
Fox Valley
Girls, 8 & under Heavy Weight Hayley Shellum
St. Paul
Y Judo Kia
Rachel Trembulak
St. Paul
Y Judo Kia
Girls, 9-10, Advanced, Light Weight Sierra Powel-Smith
Fond du Lac
Club Olympia
Margaret Standish
Gurnee
Gurnee Judo
Annie Amend
Fond du Lac
Fondy Judo
Girls, 9-10, Advanced, Heavy Weight Tori Fugate
Fond du Lac
Club Olympia
Lynn Flucke
Fond du Lac
Welcome Mat
Girls, 9-10, Novice, Light Light Weight Kimberley Otto
St. Paul
Y Judo Kia
Margaret Standish
Pleasant Prairie
Gurnee Judo
Maria Stephenson
Woodbury
Midway
Girls, 9-10, Novice, Light Weight Katie Stephenson
Woodbury
Midway
Kimberley Otto
St. Paul
Y Judo Kia
Kayla Ballew
Collinsville
Tetsu Nezumi
Girls, 9-10, Novice, Middle Weight Kayla Hall
Granite City
Tetsu Nezumi
Fernanda Lemus
Chicago
Tohkon
Marah Larsen
Fond du Lac
Club Olympia
Girls, 9-10, Novice, Heavy Weight Rachelle Johnson
Racine
Racine Youth Sports
Jordan Berger
Oshkosh
Fox Valley
Girls, 11-12, Advanced, Light Weight Mirielle Graves
Edwardsville
Tetsu Nezumi
Tia Tasch
Fond du Lac
Club Olympia
Tori Fugate
Fond du Lac
Club Olympia
Girls, 11-12, Advanced, Middle Weight Kaela Coleman
Peosta
Loras College Judo Club
Sarah Hentges
Posta
Loras College Judo Club
Rachel Morgan
Milwaukee
Wahadachi
Girls, 11-13, Advanced, Heavy Weight Ashley Voigt
Fond du Lac
Welcome Mat
Sarah Hentges
Posta
Loras College Judo Club
Amanda VanSwol
Racine
RYS
Girls, 11-12, Novice, Light Weight
Moriah Seaberg
Midway Judo
St. Paul Downtown YMCA
Kirstin Reeser
Oshkosh
Fox Valley
Savanna Westbrook
Ealton
Tetsu Nezumi
Girls, 11-12, Novice, Middle Weight Gina Zuvich
Milwaukee
Wahadachi
Tia Tasch
Fond du Lac
Club Olympia
Girls, 13-14, Advanced, Light Weight Andrea Kohlman
Fond du Lac
Welcome Mat
Rachel Kittaka
Chicago
Tohkon
Girls, 13-14, Novice, Light Weight Rachel Kittaka
Chicago
Tohkon
Moriah Seaberg
Midway Judo
St. Paul Downtown YMCA
Girls, 13-14, Novice, Heavy Weight Melissa Smith
Appleton
Fox Valley
Gina Zuvich
Milwaukee
Wahadachi
Claudia Ramirez
Fond du Lac
Welcome Mat
Girls 15-16, Advanced Veronica Graves

Tetsu Nezumi
Michelle Denomme
Fond du Lac
Fondy Judo
Boys, 6 & Under, Light Weight Tanner Atchison
Granite
Tetsu Nezumi
Will Sarchet
Chicago
Tohkon
Cal Straub
Vandyne
Fondy Judo
Boys, 6 & Under, Heavy Weight Jacob Christopherson
Oshkosh
Fox Valley
Tanner Atchison
Granite
Tetsu Nezumi
Sean Cook
Dubuque
Loras College Judo Club
Boys, 7-8, Light Weight Michael Flaig
Gurnee
Gurnee Judo
Marshall Graves
Edwardsville
Tetsu Nezumi
Nathaniel Standish
Pleasant Prairie
Gurnee Judo
Boys, 7-8 Middle, Weight David Atchison
Granite
Tetsu Nezumi
Jacob Christopherson
Oshkosh
Fox Valley
Jacob Abraham
Oshkosh
Fox Valley
Boys, 7-8, Light Heavy Weight Nathan Neveau
Oshkosh
Fox Valley
David Atchison
Granite
Tetsu Nezumi
Michael Pixley
Granite City
Notre Dame Judo Club
Boys, 7-8, Heavy Weight Michael Pixley
Granite City
Notre Dame Judo Club
Timothy Trembulak
St. Paul
Y Judo Kia
Griffin Anderson
Fond du Lac
Fondy Judo
Boys, 9-10, Advanced, Light Weight Gordon Martinez
St Louis
Notre Dame Judo Club
Thibano Louvel
Chicago
Tohkon
Clayton Graves
Edwardsville
Tetsu Nezumi
Boys, 9-10, Advanced, Middle Weight Max Schneider
Chicago
Tohkon
Braden Clark
Yorkville
Yorkville Judo Club
Gordon Martinez
St Louis
Notre Dame Judo Club
Boys, 9-10, Advanced, Heavy Weight Joshua Gordon
Milwaukee
Wahadachi
Max Schneider
Chicago
Tohkon
Boys, 9-10, Novice, Light Weight Taylor Hoffman
Neenah
Fox Valley
Mark Okamura
Chicago
Tohkon
Jordan Blakeslee
Fond du Lac
Welcome Mat
Boys, 9-10, Novice, Middle Weight Thibano Louvel
Chicago
Tohkon
Tyler Blakeslee
Fond du Lac
Welcome Mat
Joshua Kottke
Oakfield
Club Olympia
Boys, 11-12, Advanced, Light Weight Robby Schultheis
Gurnee
Gurnee Judo
Max Schneider
Chicago
Tohkon
Max Shellum
St. Paul
St. Paul Downtown YMCA
Boys, 11-12, Advanced, Middle Weight Robby Schultheis
Gurnee
Gurnee Judo
Dylan Madron
Highland
Tetsu Nezumi
Luke Stephenson
Woodburg
Midway
Boys, 11-12, Advanced, Heavy Weight Curtis Mackey

Rock Valley Judo
Dylan Madron
Highland
Tetsu Nezumi
Ivan Kroupin
Minneapolis
Midway
Boys, 11-12, Novice, Light Weight Jonathan Kittaka
Chicago
Tohkon
Andrei Nesmelov
St. Paul
Midway
Devon Straseskie
Fond du Lac
Fondy Judo
Boys, 11-12, Novice, Middle Weight Michael Leslie
Racine
RYS
Brandon Snyder
Fond du Lac
Fondy Judo
Boys, 11-12, Novice, Heavy Weight Ivan Kroupin
Minneapolis
Midway
Dan Beggs
Racine
Racine Youth Sports
Deron Coffie
Racine
Racine Youth Sports
Boys, 13-14, Advanced, Light Weight Robby Schultheis
Gurnee
Gurnee Judo
Luke Stephenson
Woodburg
Midway
Jacob Giszczynski
Gurnee
Gurnee Judo
Boys, 13-14, Advanced, Middle Weight Adam Ford
Fond du Lac
Club Olympia
Armand Grabowski
Racine
RYS
Boys, 13-14, Advanced, Heavy Weight Cody Petersen
Milwaukee
Judo Inc
Christopher Johnson
Fond du Lac
Welcome Mat
Boys, 13-14, Novice, Light Weight Obed Lemus
Chicago
Tohkon
Eric Johnson
Fond du Lac
Welcome Mat
Boys, 13-14, Novice, Heavy Weight Bryan Smith
Appleton
Fox Valley
Rusty Birkholz
Racine
Unknown
Boys, 15-16, Advanced, Light Weight Arthur Kujawa
Chicago
Kokushikan
Boys, 15-16, Novice, Light Weight Shane Mattner
Kenosha
Yoo's Judo Club
Boys, 15-16, Novice, Heavy Weight Adam Shaffer

Loras College Judo Club
Isaac Jacobson

Fox Valley
Tony Otto

Y Judo Kia
Jr Boys 15-16, Novice, Heavy Heavy Weight Isaac Jacobson
Appleton
Fox Valley
Tony Otto
St. Paul
Y Judo Kia
Adam Shaffer
Dubuque
Loras College Judo Club

 

 

Senior Category Divisions:
Division Picture First Place Second Place Third Place
Women, Advanced, Light Weight

Veronica Graves
Edwardsville
Tetsu Nezumi
Abbey Vasques
Fond du Lac
Fondy Judo
Women, Advanced, Heavy Weight Ashlie Martini
Chicago
Tohkon
Michelle Schultz
Fond du Lac
Club Olympia
Chelse Wood-Taylor
Fond du Lac
Welcome Mat
Women, Novice Chelsea Wood-Taylor
Fond du Lac
Welcome Mat
Katherine Otto
St. Paul
Y Judo Kia
Danielle Birkholz
Racine
Racine Youth Sports
Men, Advanced, up to 145 Steve Vasquez
Fond du Lac
Fondy Judo
Randall Dedies
Fond du Lac
Fondy Judo
Tim Parker
Appleton
Fox Valley
Men, Advanced, 146-161 Douglas Tono
Chicago
Tohkon
James Carmer
Grange
South Side
Hakim Raselma
St Louis
Granite City Judo Club
Men, Advanced, 162-178 Luke Jacobson
Appleton
Fox Valley
Budd Yoo
Racine
Yoo's Judo Club
Don-Felix Ryzek
Bloomington
Univ of MN
Men, Advanced, 179-220 Colin Burns
Monroe
Rock Valley Judo
Josh Schouille
Jamesville
Rock Valley Judo
Joseph Frost
Hastings
Univ of MN
Men, Advanced, 220+ Brendan Burns
Madison
Rock Valley Judo
Adam Zart
Dubuque
Loras College Judo Club
Men, Novice, Light Weight Adam Stevenson
Appleton
Fox Valley
Marc Barbaccia
Reedsburg
Rock Valley Judo
Sevan Meneshian
Milawaukee
Wahadachi
Men, Novice, Middle Weight Nathan Mathwrg
Neenah
Fox Valley
Richard Stettner
Kenosha
Yoo's Judo Club
Andrew Eggebeen
Sheboygan
Judo No Kata
Men, Novice, Heavy Weight Anthony Otto
St. Paul
Y Judo Kia
John Underwood
Aviston
Tetsu Nezumi

 

 

Masters Category Divisions:
Division Picture First Place Second Place Third Place
Masters Men, 30-44, Advanced, Light Weight Douglas Tono
Chicago
Tohkon
Hakim Raselma
St Louis
Granite City Judo Club
Masters Men, 30-44, Advanced, Heavy Marcus Ahrens
Appleton
Fox Valley
Jeffrey Nelson
Cedarburg
St. Joes
Randy Pierce
Imperial
Konjo Dojo2
Masters Men, +45, Advanced Randy Pierce
Imperial
Konjo Dojo2
Masters Men, +45, Novice David Bolliger
Appleton
Fox Valley
Dick Vorwald
Dubuque
Loras College Judo Club
Gary Voigt
Fond du Lac
Welcome Mat

CLASSES HELD AT:
Champion Martial Arts
848 S. Military Rd
Fond du Lac, WI 54935
Tel: 920.921.9991
Email: info@welcomematjudo.com